بازگشت مکرر نسخه‌های فارسی تلگرام

بوسیله گزارش  ایرنا، «ابوالحسن فیروزآبادی» ظهر سه‌شنبه در حاشیه نویسی امضای تفاهم‌نامه انبازی شورای عالی فضای رمزی با شورای ممتاز انقلاب فرهنگی درون جمع خبرنگاران از خلاصی نسخه‌های فارسیتلگرام (هاتگرام و طلاگرام) اطلاع داد.

او با اشاره بوسیله این‌که هفته گذشته پیام‌رسان‌های مرجح برای دنباله حمایت‌های دولتی معرفی شدند، گفت: داخل تصمیماتی که درون مجتمع مربوط به پیام‌رسان‌ها داشتیم، تصمیم پهلو آن شد به برهان افت امکانات در مرکز دو یا سه پیام‌رسان را بیشتر حمایت کنیم. این به آن معنی نیست که بقیه پیام‌رسان‌ها سندیت ندارند و سایرین نمی‌توانند با آن‌ها کار کنند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: پیام‌رسان‌هایی که مطرح شدند از نظر تیم فنی، امکانات، تعداد کاربران و دیگر شاخص‌ها تو ترجیح حمایت بخت هستند. ما جلساتی را با قسمت‌های متنوع دولت برگزار می‌کنیم که خدمات دولتی خصوصاً خدمات دولت الکترونیک به جانب این پیام‌رسان‌ها برده شود.

فیروزآبادی داخل ادامه گفت: خدمات دولت به پیام‌رسان‌ها باید از همین مقدمه شروع شود، مناقشه این بود که وزارت ارتباطات امکانات زیرساختی برای این‌ها فراهم کند، ولی بوسیله دلیل مشکلات بودجه‌ایوزارت ارتباطات این حروف قدری کُند پیش می‌رود. اداره برنامه‌وبودجه می‌گوید وزارت ارتباطات باید از بودجه خودش هزینه‌های مربوط به این حمایت را تأمین کند و وزارت ارتباطات نیز می‌گوید باید بخاطر آن بودجه خاصی تو رویت اندوهناک شود. ما بی قراری میانه موضوع را گرفته‌ایم و امیدواریم مشکلات موجود محلول شود.

او درون توضیح مسائلی که پرگیر حمایت داخلی از نسخه‌های فارسی تلگرام که بوسیله نام‌های هاتگرام و طلاگرام فعال بودند و چند روز قبلگوگل آن را از روی گوشی کاربران پاک کرد، گفت: این بحث‌ها کمی سیاسی شده‌اند. در این‌که هاتگرام و طلاگرام با مجوز به فعالیت خودشان ادامه داده‌اند، هیچ شکی وجود ندارد. این مجوز از لفظ مرکز ملی فضای مجازی و هماهنگی قوه قضاییه صادر شده است. در ذات قوه قضاییه راست قانونی دارد که داخل این خصوص مجوز صادر یواش. پیل قضاییه این مجوز را به مرکز رحم و مرکز ملی همچنین به این شرکت ابلاغ کرد که می‌تواند فعالیت خود را ادامه دهد.

فیروزآبادی خاطرنشان کرد: این پیام‌رسان‌ها برای ادامه فعالیت خود حاجت به پهنای باند داشت که کنار شالوده همان مجوز از سوی وزارت ارتباطات برای آن‌‎ها تأمین شد. شایعاتی نیز تو این خصوص لباس گرفته که می‌گوید هاتگرام و طلاگرام بخاطر استقلال و خودکفایی خود احتیاج به ظرفیت سرمایه‌گذاری فوقانی حدود 200 تا 250 میلیارد تومان نیاز دارد.

ادیب شورای برجسته فضای مجازی تصریح کرد: بخت تاکنون چنین پولی را واگذار نکرده است، شاید بتوان گفت برهان ناتوانی تو تأمین این بودجه از سوی شرکت‌ها و شرکای این پیام‌رسان‌ها باعث شده آن‌ها به توفیق نرسند. تا جایی که غلام خبر دارم وزارت ارتباطات حتی سرور همچنین تو اختیار آن‌ها قرار نداده و اگر سروری در اختیارشان راحتی محزون از سوی شرکای خودشان بوده است.

او در خصوص ادعای استقلال هاتگرام و طلاگرام گفت: خبرهای خوبی تو این خصوص وجود دارد که اخبار آن طی روزهای آینده بوسیله شنوایی خواهد رسید؛ با تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شرکت‌های ایرانی فعال در مرزوبوم فضای مجازی، مسیر استقلال را تو پیش‌گرفته‌اند.

فیروزآبادی در پاسخ به این سوال که آیا پیام‌رسان‌های تویی یک پروژه ضعف خورده است، گفت: ما به هیچگاه اسکناس در بزمین نشستن به استقلال و مباحث تکنولوژیک شکست نمی‌خوریم. توانمند هستیم ولی انتظارمان نیز بالاست. از یک سال اخیر که فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی در کشورمان آغاز شد، تعداد کاربران، تنوع پیام‌رسان‌ها، حرکت‌شان بوسیله سمت تخصصی‌تر شدن سرعت بسیار نوع دوستی داشته است. تا اینکه روی یکی از این پیام‌رسان‌ها بستر آموزشی، vod، پیام‌رسانی ابداع شده است.

وی تاکید کرد: سرعت تحولات ما در نمو پیام‌رسان‌های داخلی، کمینه از رشد پیام‌رسان‌های خارجی در کشورهای خودشان نبوده است. مردم و مسئولان ما شوق دارند که خلال یک سال به خودکفایی برسیم که این موضوع مقداری زمان پیاده شدن شده است اما بوسیله زودی شاهد طالع مردم از پیام‌رسان‌های تویی خواهیم وجود.

دبیر شورای ممتاز فضای مجازی امتداد داد: در سند امان از پیام‌رسان‌های داخلی 5 دستگاه برای حمایت از پیام‌رسان‌ها ظاهر و وظایفی بر عهده آنها گذاشته شد، ولی مدیران پیام‌رسان‌ها اذعان دارند این همکاری به جز در وزارت ارتباطات رخ نداده است.

فیروزآبادی در این خصوص گفت: بحث‌ها تو این خصوص دیپلماتیک شده‌اند و هر دستگاهی به زعم خودش دستیار کرده است. هر دستگاهی بی آرامی که کمک نکرده یا محظور قانونی به آن وارد بوده، یا مجوز ایفا آن حکم از دستگاه‌های بالاتر به آن اعطا نشده است.